9 Mayıs 2021 Pazar

İstanbul Valisi'nden polis fezlekesi gibi açıklama

İstanbul Valiliği, demokratik eylemlere polis saldırısı sonucu işkenceyle gözaltına alınanları hedef göstermeye devam ediyor. Gece yarısı yapılan polis fezlekesi gibi açıklamada, Çağlayan Adliyesi önünde gözaltına alınanlar "örgüt üyesi" ilan edildi.

İstanbul'da yapılan her demokratik eylemin ardından açıklama yaparak gözaltına alınanları hedef göstermeyi alışkanlık haline getiren İstanbul Valiliği dün gözaltına alınanlara ilişkin gece yarısı yazılı açıklama yaptı.

İstanbul Valiliği İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü imzasıyla saat 23.00'da yayınlanan polis fezlekesi gibi açıklamada, Boğaziçi direnişine ilişkin duvar yazılaması yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 5 öğrenci ile dayanışmak için Çağlayan Adliyesi önünde yapılan eylemde gözaltına alınan 9 kişi "örgüt üyesi" ilan edildi.

İstanbul Valiliği, AKP kapalı salonlarda kongrelerini sürdürürken, pandemi nedeniyle açık alanda yapılacak eylemlerin yasak olduğunu savundu.

Gelişen kitle hareketini pandemi bahanesi ve polis şiddetiyle engelleme çabası içindeki iktidarın sıkışmışlığına yandaş olan Valilik, gözaltına alınan kişilerle ilgili polisin hazırladığı fezlekeyi açıklamaya dönüştürdü.

Valilik, eyleme katılanların polise mukavemet ettiği iddia ederken, gözaltına alınan Halkevleri üye ve yöneticileriyle ilgili arşiv kayıtlarını yayınladı, "örgüt üyesi" ilan etti.

SAVCI SARAY VE VALİLİK TALİMATIYLA GÖZALTINA SÜRESİNİ UZATTI
Gözaltına alınan 9 Halkevleri üyesinin akşam saatlerinde serbest bırakılacağı bilgisi verilirken, İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamanın ardından, gözaltı süreleri uzatıldı.

Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefetten gözaltına alınan 9 Halkevleri üyesinin sosyal medya paylaşımları incelenerek yeni suç isnatları gündemleştirildi.