25 Ekim 2021 Pazartesi

Fransa'da özgürlükleri kısıtlayan Covid-19 yasasına karşı onbinler eylemde

Fransa'da Covid-19 yasasının getirdiği kısıtlamalara ve aşı zorunluluğuna karşı çıkan yüz binlerce kişi başta başkent Paris olmak üzere Toulon, Bordeaux, Montpellier, Nantes ve Nice kentlerinde kitlesel eylemlen yaptı.

Fransa'da Anayasa Konseyinin onaylamasıyla 9 Ağustos'ta yürürlüğe giren yeni tip koronavirüs (Covid-19) yasasının getirdiği kısıtlamalara ve aşı zorunluluğuna karşı çıkan yüz binlerce kişi, eylemlerini 5 haftadır sürdürüyor.

Başta başkent Paris olmak üzere ülkenin 150'den fazla noktasında, yasadaki özellikle bazı mesleklere getirilen aşı zorunluluğuna ve Covid-19 sağlık ruhsatı uygulamasına karşı çıkanlar, ülkenin dört bir yanında meydanları doldurdu.

Eylemlerin 5. haftasında başkent Paris'te yasayı protesto için 3 eylem yapıldı.

Başkentte Sarı Yeleklilerin katıldığı en kalabalık protesto grubu, 11.00'de toplanmaya başladığı Porte Doree metro istasyonundan öğlen 13.00 civarında Clichy Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti.

"Özgürlük" ve "Macron istemese de buradayız" sloganları atan eylemciler, "Macron, ruhsatını al ve geri git" ve "Geçiş yok" yazılı pankartlar taşıdı.

Sarı Yeleklileri "Sağcıların yanında yürümek istemeyenler bize katılsın" çağrısı yaptığı eylem Clichy Meydanı'nda sone erdi. Eylem renkli bileşenlerden oluşurken, ailelerin çocuklarıyla eylemde yer alması dikkat çekti.

Yürüyüş boyunca çevredekiler alkış ve sloganlarla eylemcilere destek verdi.

Tatil döneminde olunmasına karşın 250 noktada eylemlerin yapıldığı Fransa'da Paris, Toulon, Bordeaux, Montpellier, Nantes ve Nice kentleri en kalabalık eylemler olarak göze çaptı.

Eylemcilerin bir kısmı aşı karşıtı olmadıkları ve aşılı olduklarını belirtirken, zorunlu aşı yasasının geri çekilmesini istedikleri için eylemde yer aldıklarını ifade ettiler. Ayrıca "Çocuklarımızın geleceği için seçim özgürlüğümüze sahip çıkıyoruz" diyen bir eylemci "Geleceğimizi bir kişinin eline bırakmayacağız, demokrasinin işletilmesini istiyoruz" dedi.

Başka bir eylemci ise "Ülkenin demokrasisi için halkın daha çok sözünün geçeceği bir Fransa istiyorum" diye konuştu.

Sarı Yeleklilerin yoğun katılım gösterdiği eylemde "Macron istemese de biz buradayız. Çalışanların onuru, güzel bir dünya ve güzel bir gelecek için buradayız" sloganı tüm eylemciler tarafından atıldı.

Ayrıca sık sık "Macron çeneni kapat", "Sağlık ruhsatı yasasını geri çek", "Macron defol" sloganları atan kitle coşkulu ve kararlık göstererek 6. haftada daha kalabalık olacaklarını ifade ettiler.

Asıl virüsün Macronizmin olduğunu ifade eden bir eylemci ise bu hükümete karşı aşının ise halk direnişi olduğunu belirtti.

Sarı Yeleklilerin eylemlerine katılarak ilk kez yürüyüşlerde yerine almaya başladığını söyleyen bir kadın eylemci "5 haftadır eylemlerdeyiz ve sayımız onbinleri geçiyor ama hasta olmadık. Covid-19 bulaşmadı. Bu kriz sağlık krizi değil, hükümetin krizidir. Bize doğru bilgi vermiyorlar. Medya ile manupilasyona maruz kalıyoruz. Özgürlüklerimize ve demokrasiye saldırı söz konusu. Halen evlerinde bizi izleyenlere eylemlerimize katılmaya çağırıyorum" dedi.

Ağustos ayının tatil ayı olduğunu ve buna rağmen eylemlerin çok kalabalık olduğunu ifade eden sendikalı bir eylemci "Eylül ayında büyük eylemler ve grevler olacak. İşsizliğin artması ve işsizlik sigortasındaki değişikliklerin başlamasıyla sokaklar ısınacak" diye belirtti.

NE OLMUŞTU?
Anayasa Konseyinin 5 Ağustos'ta onayladığı, 9 Ağustos'ta yürürlüğe giren Covid-19 ile mücadele yasası kapsamındaki sağlık ruhsatı uygulaması, bölgeler arası yolculuklar, hastane, bakımevleri, alışveriş merkezleri hariç 50 kişiden fazla kapasiteli kapalı mekanlar, restoran, kafeterya, sinema salonları, müzeler ve eğlence parklarına giriş için Covid-19 aşılarını tamamladığını belgelemeyi, son 72 saatte yapılmış negatif PCR testi sonucunu göstermeyi ya da son 6 ayda hastalığa yakalanıp iyileştiğini kanıtlamayı gerektiriyor.

Ayrıca bakımevleri ve hastane çalışanları ile itfaiyecilere Covid-19 aşı zorunluğu getiren yasa, sağlık diktatörlüğü olarak nitelendirilmiş, Fransa genelinde son 4 haftadır cumartesi günleri yüz binlerce kişinin katıldığı eylemlerde protesto edilmişti.